Chaos under control Blogging try 3.1 (and not getting any better)
Browsing all posts in: English version

Dreamscape GMing.

January 2

Click for English translation
Śniło mi się, że prowadziłam sesję RPG.
Z tego co pamiętam, gracze mieli wejść na teren katastrofy w celu tzw. damage control. Wykoleił się pociąg przewożący jakieś toksyczne substancje, zadaniem postaci graczy było zabezpieczenie uszkodzonych cystern, powstrzymanie wycieków itd.
Któryś z graczy wywinął numer, po którym mi pozostało stwierdzić “róbcie nowe postaci”, doprowadził do eksplozji czy coś w ten deseń.
Na co jeden z graczy stwierdził: Achievment Unlocked – zabić graczy na pierwszej mistrzowanej sesji w życiu.
Obudził mnie własny śmiech, notkę piszę na gorąco.

English:
I was dreaming I was gamemastering a roleplay session.
From as much as I can remember, player characters were supposed to get into a catastrophe area – the train carrying large amounts of toxic substances has derailed, and the characters job was to do as much damage control as possible. Securing the tanks, preventing major leaks and so on.
One of the players did something extraordinarily stupid, that lead to the explosion and left me only with a possibility of saying “Make new characters, folks”.
Then, one of them commented: Achievment Unlocked – Kill the player characters in a first gamemastered session in your life.
I’ve been waked up by my own laughter. This note has been written right after, so I don’t forget.

KB RPG #17 – Character Creation

January 10

Skoro już Qendi mnie uświadomił że coś takiego istnieje, a faktycznie mówiłam, że bloga by wypadało zreaktywować…

No dobra. O postaciach w RPG ma być, tak? Hmm. Ale to z perspektywy gracza, bo MG nie jestem.

This blog note is a part of the “blogging carnival” series, created by Polish roleplaying bloggers (or blogging roleplayers).

A few words regarding character creation. From player’s perspective, as I’m not a GM.
Read the rest of this entry »

Winsauce ;-)

November 18

Wiem jak to wygląda, ale moje życie naprawdę NIE składa się wyłącznie z gotowania. Jestem po prostu zbyt leniwa, żeby pisać o innych rzeczach.
W każdym razie: przepis na sos wieprzowo-grzybowy. Smacznego.

I know how it looks like, but my life currently is NOT reduced to cooking. I’m just too lazy to write about other stuff.
Anyway, here’s a recipe for pork and mushroom sauce. Enjoy.

Read the rest of this entry »

Food, food, food.

October 21

Coś mi się blog kulinarny robi. Muszę się za siebie wziąć i wrócić do grania. W każdym razie: zaległy przepis, który zamieścić miałam wieki temu, a wiecznie zapominałam. Szybkie danie, w sam raz jak nie ma za dużo czasu na tkwienie w kuchni.

Somehow this blog starts to turn into a culinary one. I gotta get back to gaming some time soon… Anyway, the recipe I was supposed to put ages ago and kept forgetting ever since. A quick dish, right for times when you can’t stay in the kitchen too long.
Read the rest of this entry »

Orchid in my hair.

October 3

Utworek poniżej nieźle podsumowuje całość mojego posta, więc możesz równie dobrze oszczędzić sobie czytania i posłuchać.

The tune here pretty much sums up what I wrote, so you can just save your time and just listen.

Read the rest of this entry »

Moja mała przystań w sieci. Trochę przemyśleń, garść gier, może czasem się trafi jaka “TFUrczość” przez duże tfu. Ale ogólnie nie spodziewać się za wiele.

Aha: komentarze są moderowane i muszą zostać zatwierdzone. Wierzę w wolność słowa, co nie znaczy, że się zgodzę na chamskie wybryki i komentarze.

***

My small haven in the cyberspace. A bit of thoughts, a handful of game stuff, possibility of some of my “creations”. But don’t expect too much in general.

BTW: comments here are moderated and need to be approved. I do believe in freedom of speech, but that doesn’t mean I’ll agree to rude scenes and comments.