Chaos under control Blogging try 3.1 (and not getting any better)
Browsing all posts in: Cooking

Winsauce ;-)

November 18

Wiem jak to wygląda, ale moje życie naprawdę NIE składa się wyłącznie z gotowania. Jestem po prostu zbyt leniwa, żeby pisać o innych rzeczach.
W każdym razie: przepis na sos wieprzowo-grzybowy. Smacznego.

I know how it looks like, but my life currently is NOT reduced to cooking. I’m just too lazy to write about other stuff.
Anyway, here’s a recipe for pork and mushroom sauce. Enjoy.

Read the rest of this entry »

Food, food, food.

October 21

Coś mi się blog kulinarny robi. Muszę się za siebie wziąć i wrócić do grania. W każdym razie: zaległy przepis, który zamieścić miałam wieki temu, a wiecznie zapominałam. Szybkie danie, w sam raz jak nie ma za dużo czasu na tkwienie w kuchni.

Somehow this blog starts to turn into a culinary one. I gotta get back to gaming some time soon… Anyway, the recipe I was supposed to put ages ago and kept forgetting ever since. A quick dish, right for times when you can’t stay in the kitchen too long.
Read the rest of this entry »

Food once more.

September 7

Muszę sobie zajęcie znaleźć zanim utknę w kuchni na dobre. Póki co: przepis na orientalny rosołek.

I gotta find myself something to do before I get stucked in the kitchen for good. For now: oriental chicken soup recipe.
Read the rest of this entry »

Good food!

August 10

Ponieważ od jakiegoś czasu jestem do pewnego stopnia kurą domową, dość często bawię się w eksperymenty kulinarne. Pomyślałam, że skoro na blogu już chwilę niczego nie było, to się podzielę przepisem.
Danie zaplanowane na dzisiaj: nieco orientalny miodowo-czosnkowy kurczak w sezamie. Wychodzą średnio 4 porcje (albo na 2 dni dla 2 osób)

I’ve been somewhat a housewife for a while now, so I often end up experimenting in the kitchen. I thought that, since there was no update for quite a time here, I may share one of my experiment recipes.
Planned for today: orientalish honey & garlic chicken in sesame. Serves 4.
Read the rest of this entry »

Moja mała przystań w sieci. Trochę przemyśleń, garść gier, może czasem się trafi jaka “TFUrczość” przez duże tfu. Ale ogólnie nie spodziewać się za wiele.

Aha: komentarze są moderowane i muszą zostać zatwierdzone. Wierzę w wolność słowa, co nie znaczy, że się zgodzę na chamskie wybryki i komentarze.

***

My small haven in the cyberspace. A bit of thoughts, a handful of game stuff, possibility of some of my “creations”. But don’t expect too much in general.

BTW: comments here are moderated and need to be approved. I do believe in freedom of speech, but that doesn’t mean I’ll agree to rude scenes and comments.